Krótko o książkach

Krótkie opinie dla zachęty. Zachęciłem czy nie?


 

 Trzeba zacząć od klasyki 


Tytuł: Śmierć mówi w moim imieniu

Autor: Joe Alex
Ocena 6/10

Klasyka jak to klasyka - jest zagadka kryminalna, mało czasu na jej rozwiązanie, nie ma wątków pobocznych (społecznych, gospodarczych czy politycznych) tylko wszystko związane z zabójstwem. Kilka godzin i dzięki... Joe Alex'owi wiadomo kto zabił i dlaczego. Książki tego autora są podstawą powieści kryminalnych. Styl, język i akcja podobne do Agathy Christie, ale oczywiście są spore różnice.
"Śmierci mówi w moim imieniu" - jak przeczytasz, baczniej przyglądaj się grze poszczególnych aktorów.
 

 Czy jesteś dobrą matką?


Tytuł: Dobra matka
Autor: Małgorzata Rogala
Ocena: 7/10

Czy jesteś dobrą matką? Kryminał napisany lekkim stylem i językiem, co powoduje, że bardzo szybko się go czyta. Duet policjantów- Agata Górska i Sławek Tomczyk muszą rozwiązać zagadkę, która wydaje się nie do rozwiązania, a na dodatek sięga mrocznej przeszłości. Dodatkowo demony własne przeszłości ponownie wkroczą w śledztwo mundurowych. Agata, Sławek i wspomagający ich Chudy śpieszą się, gdyż kolejna kobieta jest w niebezpieczeństwie. Książka ma ważne przesłanie dla wszystkich czytelników - strzeż swoją prywatność! A szczególnie dzieci!!
 

Terroryzm atakuje!


Tytuł: Czarny piątek
Autor: Alex Kava
Ocena 7/10

Bardzo dobry thriller ze szczęśliwym, choć nie do końca rozwiązanym zakończeniem, czyli specjalność autorki. Książkę bardzo szybko się czyta, co spowodowane jest wartką akcją (dzieje się raptem w ciągu 24 godzin) oraz kreatywnymi bohaterami. Główna bohaterka Maggie O'Dell ponownie musi zmierzyć się z wyzwaniem przestępczego świata. Okazuje się, że agentka walczy nie tylko z terrorystą ale także z ...... Niech każdy zobaczy sam!


 

 

Wielkie dzieło czy wielki zawód? 

 

Tytuł: Lampiony
Autor: Katarzyna Bonda
Ocena 5/10

Niestety, nie urzekła mnie książka, mimo iż sama fabuła jest zbudowana wielowątkowo (zabójstwa, rozboje, odkrywanie skarbu, nielegalne interesy ze skupowaniem kamienic, problem narodowy i religijny). Taka mnogość atrakcji powoduje rozproszenie uwagi czytelnika, przez co czasami ciężko zrozumieć, co właściwie dzieje się w kolejnym rozdziale czy podrozdziale. Miasto zostało ukazane jako miejsce odrażające, wulgarne, pijackie i opuszczone przez radość życia. Plus język.... pozostawia wiele do życzenia.
Dużym plusem są ostatnie strony związane z losami Saszy, a bardziej jej córki....
Dom Czwarty a tom siódmy

 

Tytuł: Dom czwarty
Autor: Katarzyna Puzyńska
Ocena 7/10 

"Dom czwarty" - dla mnie bardzo dobra, choć nie najlepsza książka Kasi Puzyńskiej. Odniosłem wrażenie, że autorka zmieniła styl na bardziej ostry, a sami bohaterowie (na skutek przeżytych przygód) stali się mniej dostępni. Aczkolwiek fabuła (poszukiwania Klementyny, milczenie mieszkańców Złocin tajemnice rodzinne, mroczne zakamarki jednej z posiadłości czy wątek pieniędzy i powieści), sceneria, akcja, tajemnica oraz przewrotne zakończenie ujęto w mistrzowski sposób, dzięki czemu czytelnik zaczyna się gubić w swoich domysłach.
"Oddech" ale czy z oddechem się czytało? 

 

Tytuł: Oddech śmierci
Autor: Joanna Bagrij
Ocena 6/10

"Oddech śmierci" to literacki debiut Joanny Bagrij. Cóż można o nim powiedzieć? Trudno nawet napisać, gdyż z jednej strony pomysł kryminalny (akcja), jego przebieg wraz perypetiami bohaterów, pozostałe elementy śledztwa zakończone ujęciem sprawcy, który krył się tajemniczo do końca książki, rodzinna tajemnica, która może zmrozić krew w żyłach, świadczą na korzyść powieści. 
Jednak "minusem" mogą być: nie do końca określone miejsce toczenia się akcji, łączenie polskiej tradycji wraz z nazewnictwem z angielskim czy amerykańskim, jak również przesadne zawiłości ze sfery psychologicznej bohaterów. Ważąc wszystkie za i przeciw oceniam książkę na ocenę "dobry".
 

 

Fantastyczny debiut Marcina 


Tytuł: Nie patrz w tamtą stronę
Autor: Marcin Grygier
Ocena: 8/10

Jednym słowem – bomba! Jeżeli to jest debiut literacki, to boję się o kolejne książki, ponieważ ciężko będzie napisać jeszcze bardziej interesujące dzieło. A jednak napisał! (drugi tom - Nie myśl, że znikną)
" Nie patrz w tamtą stronę" czyta się z zawrotną szybkością, a strony przechodzą przez palce czytelnika z prędkością światła. Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Sama akcja została tak skonstruowana, a losy bohaterów tak pogmatwane, że  do ostatniej strony nie wiedziałem kto zabił? Po co i dlaczego? 

Polecam!!
 
 King w nieco innej odsłonie

 

Tytuł: Oczy Smoka
Autor: Stephen King
Ocena 6/10

Sceptycznie podchodziłem do fantastyki, a szczególnie fantastyki w wykonaniu Stephena Kinga, który jest znany z horrorów, thrillerów i książek trzymających w napięciu. Ale po przeczytaniu ”Oczu Smoka” moje obawy rozwiały się. Książka jest rodzajem kryminału fantastycznego z akcją nieco przewidywalną, ale wciągającą. 
Rozgrywki na tronie królestwa, wyszukane zabójstwo, uknuta intryga polegająca na odsunięciu od władzy prawowitego następcy tronu, czary, a w końcu ostateczna rozgrywka.  ówny bohater Peter wykazuje się tym czym każdy człowiek powinien. Sprytem i wykorzystywanie umiejętności, których się nauczył, nawet tych mniej ważnych. Jak mawia przysłowie "wszystko się w życiu przyda".  
Książka warta polecenia.


 

 

 

Dotyk Mistrza kryminałów

 

Tytuł: Fałszywy trop
Autor: Henning Mankell
Ocena: 8/10 
 
Ostatnio dostałem od znajomej do przeczytania "Fałszywy trop". Wcześniej nie znałem twórczości Henninga Mankella, bardziej gustując w amerykańskich, polskich czy norweskich kryminałach. Po przeczytaniu książki byłem zachwycony. Wartka akcja trzymająca w napięciu od pierwszego rozdziału. Brak rozwiązania zagadki praktycznie do końca książki powodował, że nie mogłem oderwać się od czytania. Czasami przeszkadzała mi  mnogość czynności wykonywanych przez bohaterów. 
Mankell ma także specyficzny, oszczędny styl wypowiedzi- krótkie, proste zdania. Ten rodzaj prozy daje się lubić. Polecam każdemu.

 

 

 

 

Spotkanie z Max-em!


Tytuł: Ptaszydło
Autor: Max Bentow
Ocena 7/10

Debiut autora i debiut z górnej półki. Kryminał zbudowany z głównym bohaterem Nilsem Trojanem walczącym z załamaniem nerwowym. Wszystko to nie jest ważne, kiedy dochodzi do zabójstwa, a elementami charakterystycznym łączącymi sprawy są pozostałości ptaków. Śledczy, próbując rozwikłać zagadkę, znajduje się w niebezpieczeństwie wraz ze swoją rodziną. Max Bentow stworzył ciekawą postać, która rozwiązuje jedną z najtrudniejszych spraw w swojej karierze. Kryminał napisany językiem dostosowanym do wszystkich czytelników i emocje są gwarantowane.1 komentarz:

 1. Witaj
  Trafiłam do Ciebie z "Lubimy czytać".
  Właśnie słucham książki Marcina Grygiera: "Nie patrz w tamtą stronę".
  Wciąga od początku.
  Pozdrawiam serdecznie i do kolejnego napisania.
  Zapraszam na bloga, gdzie także o książkach piszę:)
  http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń