środa, 31 lipca 2019

Czy podczas powstania można przeżyć prawdziwą miłość? – „Miłość’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości” Agnieszka Cubała [Recenzja]



Wojna i prawdziwa miłość. Ten motyw bardzo często jest wykorzystywany w filmach fabularnych. Tylko jak to się ma rzeczywistości. Czy podczas okrutnych i krwawych walk w powstaniu warszawskim było miejsce na prawdziwą miłość? Okazuje się, że jak najbardziej, co pokazała Agnieszka Cubała w "Miłość 44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości".


Agnieszka Cubała

Tytuł:

„Miłość’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”

Autor:

Agnieszka Cubała

Ocena:

9/10

 

Kupisz ją w - KSIĘGARNIA


„Miłość’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości” autorstwa Agnieszki Cubały stanowi najczystszy przykład literatury faktu. Jest to dokument, ukazujący życie uczuciowe i intymne wybranych młodych chłopców i dziewcząt, żyjących podczas okupacji niemieckiej oraz walczących w powstaniu warszawskim. Autora postanowiła pokazać czytelnikom aspekt życia powstańców, który zwykle omawia się dość wybiórczo i przy tzw. „okazji” opisywania ciężkich walk Polaków.

Za to już należą się wielkie gratulacje dla Agnieszki Cubały, obcującej na co dzień z tematyką powstańczą. Na kartach książki autorka ukazała wybrane, symbolicznie 44, udokumentowane historie miłosne. Bardzo burzliwe, z jednej strony - radosne, szczęśliwe, a z drugiej tragiczne i przygnębiające. Uniesienia, łzy, krew, troska, poświęcenie, heroiczna odwaga w chwili zagrożenia życia drugiej osoby, a także współżycie w prowizorycznych wojennych warunkach przewijają się w każdej opisanym wspomnieniu.

Kogo możemy poznać od tej niecodziennej strony? Przede wszystkim związek Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (ps.”Krzysztof”) z Barbarą Drapczyńską, Moniki Żeromskiej z Romanem Padlewskim (ps.”Skorupka”), Haliny Radzymińskiej (ps. „Ludmiła”) z Romanem Mularczykiem (ps.”Bratny”), Tadeusza Gajcego (ps. „Karol Topornicki”) z Wandą Suchecką, Wiktora Krazue, Szeliński (ps. „Andrzej Pol”) z Zofią Jarkowską (ps. „Zosia”), Zdzisława Jeziorańskiego (ps. „Jan Nowak”) z Jadwigą Wolską (ps. „Greta”) i wiele innych znanych osób z ówczesnego życia kulturalnego.

Agnieszka CubałaŚledzimy życie wybranych par od początku ich poznania aż do końca – śmierci podczas walk, rozpadu związku lub szczęśliwego ułożenia życia w powojennej Polsce. Jesteśmy razem z bohaterami podczas walk powstańczych, wykonywania poszczególnych zadań, wycofywania się z przegranych dzielnic oraz wędrówki kanałami. Czytamy ich relacje opatrzone tak emocjonującymi wydarzeniami, że niejednokrotnie łza zaczyna kręcić się oku. Śmierć towarzyszy im na każdym kroku.

Historie miłosne możemy poznać na dwa sposoby. Z opisu narratora, opartego na zebranych archiwalnych dokumentach lub z cytowanych wspomnień czy listów świadków (znajomych lub zwykłych towarzyszy broni). Możemy także zaobserwować ciekawe zjawisko, a mianowicie śluby powstańcze młodych osób podejmowane w porywie chwili. Po ślubie organizowano oczywiście… wesele. Jak one wyglądały? To trzeba przeczytać, aby oddać całkowicie ich klimat.

„Miłość’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości” jest prawdziwą perełką wśród literatury faktu, opisującej życie powstańców warszawskich. Polecam ją gorąco wszystkim!         


Dziękuje wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz i możliwość recenzji!

Inne książki o powstaniu warszawskim i nie tylko znajdziesz w linku - Historia i literatura faktu.



20 komentarzy:

  1. Myślę, że można przeżyć prawdziwą miłość. Po książkę z przyjemnością sięgnę, bo lubię czytać takie inspirujące historie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej można. A dowodem jest właśnie ta książka. Myślę, że wojna to ciężki czas dla miłości, ale miłość zrodzona w czasie wojny przetrwa wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  3. Noszę się z zamiarem sięgnięcia po tę książkę i myślę, że teraz jest na nią dobry czas.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam takie książki z historią. A więc z chęcią sięgnę i po tę książkę przy okazji.

    OdpowiedzUsuń
  5. To nie był łatwy czas na miłość, ale mogę przypuszczać, że wielu dodawała ona sił. To prawda, że tą część życia powstańców omawia się przy okazji... A szkoda. Dlatego dobrze, że jest ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Podsunę pozycję mężowi. Ja zaś nie lubię takich książek.

    OdpowiedzUsuń
  7. Oczywiście, że można i to prawdziwą.. Szkoda, że tak trudną, i w takich czasach... To moze być bardzo dobra książka

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie słyszałam o tej ksiażce, ale lubię takie książki chętnie zatem przeczytam ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. wspólne tragiczne przeżycia bardzo zbliżają do siebie ludzi. Twoja recenzja zachęciła mnie do przeczytania książki :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Uwielbiam czytać właśnie takie historie to książka idealna dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  11. Jestem zaciekawiona tą książką i na pewno przeczytam :D

    ZAPRASZAM NA MÓJ BLOG

    OdpowiedzUsuń